Bernard Koprna

Poradca ľudí na ceste za lepším životom

Môj prvý kontakt s "osobným rozvojom" nastal, keď som mal 14 rokov. Neprichádzam zo žiadneho zlého prostredia a ani som nemal náročné detstvo. Jednoducho ma fascinovalo zlepšovanie sa vo všetkých smeroch.

Začal som čítať knihy, ktoré sme mali doma: Robert Kiyosaki - Bohatý táta, chudý táta, Spencer Johnson - Kam sa podel môj syr a rovnako som si začal kupovať aj nové. Na pamäť mi ako prvá prichádza Moc nášho podvedomia - Joseph Murphy.

Vďaka týmto knihám som začal snívať o lepšom a plnšom živote. V 15 rokoch som sa dostal na skvelú strednú školu (Bilingválne gymnázium C.S. Lewisa), ktorá ma v mojom objavovaní ešte viac podporovala. Učiteľ občianskej výchovy mi odporučil ďalšie knihy (Divoký v srdci - John Eldredge) a púšťal nám filmy, ktoré nás nútili sa zamyslieť (The Truman Show, The Shape of Things).

Rok v USA a blog Projekt Život

Ako 17-ročný som dostal možnosť študovať v USA (štát Oregon) a byť súčasťou americkej rodiny.

Žil som celkovo v troch rôznych rodinách. Najbližší vzťah som si však vytvoril s tou druhou v poradí, kde môj americký otec vlastnil veľkú firmu (Darex), ktorá vyrábala brúsky na vrtáky.

Keďže podnikanie ma zaujímalo už vtedy, pamätám si, ako sme večere trávili debatovaním o podnikaní a živote. Moja túžba rozbehnúť svoje vlastné podnikanie vtedy výrazne zvrástla. Taktiež som sa naučil perfektne po anglicky.

Po návrate z USA som bol plný podnikateľskej energie a začal som rozmýšľať, čím začnem. Po rôznych neúspešných pokusoch ma napadlo, že spojím príjemné s užitočným a založil som blog Projekt Život.

Keďže ma osobný rozvoj veľmi bavil a vedel som výborne po anglicky, rozhodol som sa, že budem prekladať rozvojové články z amerických blogov, aby k nim mali prístup aj ľudia na Slovensku, ktorí po anglicky nevedia.

Blog rastie

Blog sa rozbiehal pomaly, no po pár mesiacoch zožal veľký úspech. Učil som sa ako blogovať a robiť marketing a prinášal som skutočne hodnotné informácie. Čítanosť vďaka tomu stúpala.

Denne blog začali navštevovať stovky, niekedy aj tisíce ľudí. Ja som medzitým dokončil strednú školu a rozmýšľal som, čo ďalej. Začal som chodiť na vysokú školu, ale nebol som o tom veľmi presvedčený.

Po roku a pol blogovania som sa rozhodol, že sa tomu vyskúšam venovať profesionálne. Vďaka študovaniu online marketingu (ľudí ako Frank Kern, Dan Kennedy) som sa učil, ako na to.

Okrem prekladania som začal písať aj vlastné články o svojich skúsenostiach. Vďaka blogu sa mi taktiež začali ozývať ľudia, ktorým nestačili rozvojové články a chceli osobnejšiu pomoc. Videl som v tom potenciál.

Rozhodol som sa, že sa tomu budem venovať naplno a po pár týždňoch som skončil s vysokou školou. Začal som ľuďom ponúkať koučing. Nevedel som, čo sa bude diať... no ľudia začali prejavovať záujem o moje služby. A ten záujem bol čoraz väčší.

Podnikanie rastie

Taktiež som si uvedomoval, že sa ako kouč musím zlepšovať. Odcestoval som preto do Melbourne v Austrálií, kde mi moja sesternica, ktorá tam žije, odporučila vzdelávací NLP inštitút.

Absolvoval som základný NLP tréning, ktorý ma posunul k ďalším informáciám (Dr. John Demartini) a moje vzdelanie sa zdokonalovalo.

Písal sa rok 2014 a po návrate na Slovensko som vedel, že toto je to, čomu sa chcem venovať. Aj keď prvý rok podnikania bol náročný, vďaka štúdiu marketingu a zdieľaniu hodnotných informácií, sa mi čoraz viac začalo dariť.

Počas nasledujúcich 3 rokov som vytvoril audio a videokurzy a organizoval prednášky a semináre, ktorými si prešli stovky ľudí.

Ďalším tisíckam ľudí som pomohol vďaka článkom a videám na mojom blogu. Ako kouč som pomáhal ľuďom v rôznych odvetviach a z rôznych firiem a inštitúcií (napr. RegioJet, OVB, Slovenská akadémia vied).

Seminár Priťahovanie bohatstva 2016
Seminár Úspešný kouč 2017

Veľký zlom

Veľký zlom v mojom živote prišiel v roku 2017. Napriek tomu, že som pomáhal stovkám ľudí a vytvoril podnikanie, ktoré mi zarábalo priemerne 3000 eur mesačne, necítil som sa naplnený. Bol som unavený a mal som pocit, že až príliš tlačím na pílu.

Rozhodol som sa preto venovať primárne iba koučingu a viac oddychovať.

Začal som sa zaujímať o to, ako zvyšovať svoj príjem pasívne. V priebehu rokov 2017 a 2018 som kúpil dve nehnuteľnosti v Piešťanoch a v Bratislave, ktoré som následne začal prenajímať.

Počas tohto obdobia som tiež narazil na prácu Michaela Neilla a 3 princípov. 3 princípy mi pomohli zbaviť sa mnohých neistôt, ktoré sa so mnou ťahali od začiatku podnikania a znova som vďaka nim našiel chuť zdielať s ľuďmi užitočné informácie pre ich život.

Začal som znova organizovať semináre, tvoriť kurzy a ponúkať individuálny koučing a v roku 2019 som vydal svoju prvú knihu Finančná nezávislosť teraz.

V roku 2021 som sa tiež stal členom odbornej poroty Zlatej mince, ktorá sa skladá z ekonomických novinárov, zástupcov vysokých škôl, finančných serverov, finančných sprostredkovateľov, profesijných asociácií, autorov kníh, tvorcov projektov finančnej gramotnosti, advokátov a aktuárov (poistní matematici).

Zdieľaniu informácií sa venujem až do dnes. Mojim cieľom je pomôcť ľuďom získať uvedomenia, ktoré ich privedú k lepšiemu životu. Verím, že budem môcť niektoré z týchto uvedomení posunúť aj vám.

Kde začať?

1. Prečítajte si články z blogu. Nájdete tam moje myšlienky a budete vidieť, čo odo mňa môžete očakávať.

2. Pozrite sa sem pre najbližšie semináre a prednášky. Niektoré sú zadarmo, niektoré platené. Rád vás na nich uvidím.

3. Objednajte si moju knihu Finančná nezávislosť teraz.

4. Ak chcete spolupracovať individuálne, zvážte koučing. Investícia je značná, ale ľudia majú výsledky.